Skip to main content

Wiele osób planujących basen całoroczny ogrodowy zadaje sobie pytanie, jaki basen ogrodowy wkopywany wybrać. W poniższym artykule spróbujemy choć trochę rozwiać Wasze wątpliwości!

Kilka słów o basenach przelewowych na początek

Baseny przelewowe są często spotykane przez nas w Aquaparkach, hotelach i ośrodkach wypoczynkowych. Takie modele otoczone są przez tzw. rynny przelewowe, dzięki którym tafla wody scala się z powierzchnią i otoczeniem, dając tym samym niesamowite wrażenie estetyczne, co jest niewątpliwie ich atutem. Warto zaznaczyć, że proces ich montażu jest bardziej skomplikowany oraz kosztowny niż w przypadku basenów skimmerowych.

Jednocześnie ich atutem jest to, że można dużo łatwiej utrzymać je w czystości. Istotną, wizualną różnicą jest niewątpliwie kwestia poziomu wody względem krawędzi. Tafla wody w przypadku modeli skimmerowych jest wyraźnie obniżona. Co więcej, wymagają one regularnej konserwacji – należy czyścić rynnę przelewową, którą transportowane są zanieczyszczenia do zbiornika wyrównawczego oraz systemu filtrującego. Tylko dzięki konsekwentnemu czyszczeniu rynien woda w zbiorniku będzie czysta i zdatna do użytku.

A co z basenami skimmerowymi?

Baseny skimmerowe są popularniejsze, przeważnie można je spotkać w przydomowych ogrodach. Nie wymagają zamontowania dodatkowego zbiornika, przez co są prostsze w obsłudze. Wyposażone są tzw. skimmery, czyli specjalne otwory spustowe, które znajdują się w górnej części zbiornika. To właśnie one są odpowiedzialne za wyłapywanie zanieczyszczeń spychanych w ich stronę. Jest to możliwe dzięki pompie cyrkulacyjnej, która zapewnia bezustanny obieg oraz filtrację wody.

Basen skimmerowy to zamknięty obieg, w którym pompa cyrkulacyjna przenosi zanieczyszczenia do skimmera, a stamtąd do rozbudowanego systemu filtracji. Jego praca sprawia, że woda znajdująca się w zbiorniku jest nieskazitelnie czysta nawet podczas intensywnej eksploatacji.

O czym warto pamiętać?

Basen przelewowy charakteryzuje się lepszą cyrkulacją niż model ze skimmerami – w jego przypadku jest ona mniejsza bliżej dna, co może mieć znaczenie dla niektórych klientów. Poza tym, przez to, że poziom wody w nich znajduje się 10 – 15 cm poniżej krawędzi, na wąskiej przestrzeni między taflą a krawędzią może pojawić się nieestetyczny osad, który wymaga regularnego czyszczenia. To dodatkowy wysiłek, o którym należy pamiętać, jeśli zdecydujesz się na ten model. Brak równości między taflą a krawędzią może nie przypaść do gustu osobom, którym zależy na wrażeniach estetycznych.

Co ważne, technologia wciąż prężnie się rozwija, dzięki czemu zaciera się widoczna różnica między basenami. Każdy z nich to miejsce, w którym możesz:

  • zrelaksować się po długim dniu pracy,
  • pobawić się z dziećmi,
  • zregenerować się na urlopie, zarówno samotnie, jak i w otoczeniu innych wczasowiczów.

Decyzję, który model całoroczny – przelewowy czy skimmerowy – wybrać zostawiamy, oczywiście, Państwu. Jeżeli chcecie poznać więcej szczegółów, zapraszamy do kontaktu. My jako producent pomożemy Wam dokonać wyboru.